Sambata 24 noiembrie, ora 16:00 – Cerc de lecturi feministe nonmixt, mixt (si in deplasare)

Saptamana asta ne intalnim in cadrul proiectului “Ceilalti Noi – atelier de reimaginare identitara” (detalii mai jos). Cercul va fi deschis tuturor (mixt) si mergem la Spatiul Platforma (Calea Mosilor 62-68, in cadrul MNAC Anexa etaj 1)!

Pentru aceasta intalnire, vom citi:

“Theorizing identity: beyond the ‘us’ and ‘them’ dichotomy”

“Nationalism, racism, and gender relations”

“What is ‘transversal politics’?”

si “Nationalist projects and gender relations”

de Nira Yuval-Davis

si “Masculinity and nationalism: gender and sexuality in the making of nations”
de Joane Nagel

—–

CEILALŢI NOI
atelier de reimaginare identitară

20 noiembrie – 1 decembrie, PLATFORMA, Calea Moşilor 62-68, in cadrul MNAC Anexa etaj 1, Bucureşti

În prag de zi națională și în miez de renaștere a naționalismelor de multe feluri, vă invităm să ne gândim la noi ca la alți noi, ca la Ceilalți Noi.

20 – 23 noiembrie. Întâlniri de lucru cu participanţii.

Sâmbătă, 24 noiembrie
16.00 Ce e cu naţiunea? /// Cercul de Lecturi Feministe.
19.00 Taţii naţiunii: dimensiunea europeană a încercărilor de limitare a accesului la avort.
/// Irina Costache.

Duminică, 25 noiembrie
18.00 Dragostea de ţară /// Dezbatere cu Florin Poenaru, Alex Cistelcan & Ovidiu Ţichindeleanu.

26 – 28 noiembrie. Întâlniri de lucru cu participanţii.

Joi, 29 noiembrie
19.00 Ceilalţi şi corpurile lor /// Mihai Lukacs şi Ovidiu Anemţoaicei.

Vineri, 30 noiembrie
15.00 Vizită de lucru la Muzeul Militar Naţional ///
Claudiu Cobilanschi & Ştefan Tiron: Fan-Clubul Reuşitelor Româneşti.
19.30 1 decembrie, promisiunea neîndeplinită /// Cristian Cercel.
20.30 Despre Bălcescu şi alţi demoni /// Ovidiu Pop şi Veda Popovici.

Sâmbătă, 1 decembrie
18.00 Tricolorul vs. Fundiţa Roşie /// Marian Ursan.
19.00 Inofensivitatea artei ///
Dezbatere cu: Simona Dumitriu, Alice Monica Marinescu, Veda Popovici, David Schwartz.
20:30 Masă rotundă cu toți participanții.

Resurse şi intervenţii permanente în spaţiul Platformei oferite de:
Arnold Schlachter, Biblioteca Alternativă, Biblioteca Fan-Clubul Reuşitelor Româneşti,
H.arta, Ger Duijzings.

Informaţii şi înscrieri la adresa: ceilalti.noi@gmail.com.

Ceilalți Noi este o propunere de Veda Popovici, sprijinită de spațiul PLATFORMA.

În ultimul an am asistat la multe schimbări politice în contextul românesc, la apariția de noi proiecte colective și la renașterea altora vechi. Instituții culturale de vârf cheamă artiștii și lucrătorii în artă la „noi modalități de afirmare a contribuţiilor românești”1. Elita politică pare să vrea renașterea ideii de națiune. Mass-media este absorbită de imaginarul național. De unde provine această acutizare a nevoii de afirmare a românității?
Aceeași situație e de găsit și în alte societăți mai mult sau mai puțin învecinate, intensificându-se în ultimii ani. Sunt poate semnele unei noi confruntări. Sau doar semnele aceleași vechi confruntări între noi și ei. Dar cine suntem noi, cine sunt ele? Și, poate mai ales, cine răspunde acestei întrebări și în locul cui?
Adăpostiți într-un spațiu de artă, lucrând la un proiect artistic, acționând în plan simbolic, vom încerca să recompunem simbolurile ce alcătuiesc acest „noi”.
Chemăm studenţi, artiști, cetățeni și pe toți cei ce vor să renegocieze simbolurile ce ar trebui să ne unească la un atelier de lucru. Începând cu data de 20 noiembrie şi timp de zece zile, participanţii vor putea lua parte la, cât şi genera dezbateri, cursuri-fulger, ritualuri, lecturi colective și acțiuni de lucru manual. Pe lângă aceste evenimente, o perioadă de timp stabilită în comun va fi acordată special realizării de noi simboluri ale unor identități colective. Pentru aceasta, Ceilalți Noi pune la dispoziție materia brută a celor trei culori primare: albastru, galben și roșu + non-culorile negru și alb sub formă de pânză și vopsea. Activităţile vor avea loc preponderent seara, programul complet urmează a fi publicat în curând.

Informaţii şi înscrieri (până pe 20 noiembrie) pe adresa: ceilalti.noi@gmail.com.

(1) Andrei Marga, Măsuri pentru consolidarea cunoașterii și prestigiului culturii române întreprinse de ICR de la 1 octombrie 2012, accesat pe http://www.icr.ro/bucuresti/despre-noi.