Miercuri, 16 iunie ora 20.00. Proiectie de film documentar : ARNA’S CHILDREN (palestina/danemarca, 2003) Subt. in l.engleza

Arna’s children este un documentar filmat timp de 16 ani in Palestina de Juliano Mer, fiul Arnei Mer – militanta pentru eliberarea Palestinei, de origine evreiasca si initiatoare a unui proiect de teatru alternativ pentru copiii din Jenin, un orasel din West Bank (o regiune palestiniana aflat sub ocupatie). Proiectul Arnei are ca scop, pe langa descoperirea potentialului artistic al acestor copii, o educatie politica anticoloniala, eliberatoare, prin teatru. Dupa 15 ani de la infiintare, teatrul este bombardat de catre fortele israeliene in timpul luptelor de la Jenin , iar majoritatea copiilor care au crescut jucand pe scenele teatrului ajung, intre timp, militanti ai rezistentei armate din Jenin. In masura interesului celor care vor veni la proiectii, putem discuta despre Palestina si evenimentele recente legate de atacul convoiului umanitar spre Gaza.

Un scurt trailer al filmului :