Miercuri 6 iulie, ora 20.00 – Proiectie de film si discutii: Abortion Democracy: Poland/South Africa (Germania, 2008 – de Sarah Diehl)

Biblioteca Alternativa si Biroul de Cercetari Melodramatice va invita la proiectia filmului documentar:
Abortion Democracy: Poland/South Africa, Germania, 2008 – de Sarah Diehl
Proiectia va fi urmata de o discutie
http://www.abortion-democracy.de/ si de la cercetarea BMR http://thebureauofmelodramaticresearch.blogspot.com/2011/05/spectres-of-fetuses.html
Multumim lui Sarah Diehl pentru film si sprijin.

De ce sunt mai accesibile avorturile ilegale din Polonia decat cele legale din Africa de Sud? Filmul documentar Abortion Democracy: Poland/South Africa exploreaza si compara schimbarile legislative cu privire la avort si impactul acestora asupra vietilor femeilor din Polonia si Africa de Sud.

In anii ’90 in Polonia avortul a fost interzis din cauza influentei din ce in ce mai mari a Bisericii Catolice dupa caderea comunismului. In aceeasi perioda in Africa de Sud avortul a fost legalizat in urma reformei sistemului de sanatate dupa terminarea regimului apartheid.

Filmul scoate in evidenta legatura directa intre statutul legal al femeii si atentia acordata vocilor femeilor. In societatea poloneza si in media, perspectivele femeilor sunt invizibile; in Africa de Sud, pe de alta parte, ele sunt invitate sa vorbeasca in parlament despre probleme legate de drepturile reproductive.

Filmul pledeaza pentru avorturi sigure si accesibile si pentru legi liberale cu privire la avort. In acelasi timp insa recunoaste paradoxul implementarii unor asemenea legi liberale, care poate avea un efect nesemnificativ asupra accesibilitatiii serviciilor de avort. In Polonia, spre exemplu, avorturile ilegale sunt destul de accesibile si relativ sigure; in Africa de Sud, unde legislatia este foarte liberala, femeile au cu greu acces la informatie si la serviciile spitalelor publice din cauza atitudinii crestin-moralizatoare a personalului medical. Numai o schimbare fundamentala in atitudinea sociala si culturala asupra avortului, contraceptiei si a sanatatii reproductive poate asigura dreptul femeii de a alege intr-o lume in care aprox. 80.000 femei mor in fiecare an din cauza avorturilor nesigure.
Filmul se adreseaza personalului medical, studentilor/studentelor, politicienilor/enelor, avocatilor/elor, membrilor/elor NGO-urilor pentru ca ridica diverse probleme importante in ceea ce priveste accesul la ingrijirea medicala, dezvoltare, drepturile omului si drepturile femeii, legi si politici, precum si intrebari existentiale despre auto-determinare. De aceea Abortion Democracy este folosit pentru programe educationale in domeniul drepturilor reproductive si a ingrijirii medicale, in toata lumea.
Abortion Democracy isi lasa subiectii sa vorbeasca. Interviurile includ povesti personale ale activitistilor/elor, cercetatorilor/oarelor, personalului medical, pacientilor/elor si a altor barbati si femei care traiesc zi de zi cu aceste probleme. Este gandit ca un film provocator pentru orice audienta care este interesata de lupta internationala pentru drepturile omului.