Miercuri 26 ianuarie, ora 19.30 – Proiectie de film documentar: Sillons Solidaires (Brazde Solidare), 2008

Ce tip de agricultura vrem in Europa?
Film si discutie despre drepturile taranilor si ale lucratorilor sezonieri

Sillons Solidaires (Brazde Solidare), 32 minute, 2008, subtitrare in limba romana.
Brazde Solidare ne prezinta campania condusa de doi membri ai retelei Via Campesina (o miscare internationala a taranilor), care militeaza pentru respectarea drepturilor lucratorilor migranti sezonieri din agricultura. Campania pune sub semnul întrebării modelul de agricultură industrializată, care a dat naştere la supraproducţie, crize alimentare, degradarea resurselor naturale, discrepanţe majore între regiunile europene şi mondiale, conducand la scaderea continuă a numărului de mici agricultori şi la exploatarea crescuta a muncitorilor sezonieri.
In 2008, Confédération Paysanne (Confederatia Taraneasca), un sindicat al taranilor francezi şi SOC (Sindicatul Lucratorilor Agricoli) din Andalucia, au vizitat Romania cu scopul de a intalni lucratori migranti sezonieri, tarani, ONG-uri, sindicate si institutii publice. Filmul prezinta fragmente din intalnirile si discutiile lor.

Fabrizio Garbarino, un mic fermier si activist al ARI (Asociatia Rurala Italiana, membra a retelei Via Campesina), va fi prezent la proiectia de film pentru a discuta despre consecintele agriculturii industrializate in Europa, si mai precis in Italia, precum si despre posibilitatile existentei unei forme alternative de agricultura.