Titluri Noi, un Film, program redus si inca ceva..

Salut !

Dupa cum unii din voi au vazut deja, pe parcursul ultimei luni am mai pus pe rafturi niste carti noi. Iata cateva dintre ele :

Anarhism. Miscari Sociale. Actiune Directa
Sparking a Worldwide energy revolution -Abramsky Kolya
The Subversion of Politics. European Autonomous Social Movements and the Decolonization of Everyday Life  – Katsiaficas Georgy

Colonialism/Imperialism/Militarism
Culture and Imperialism – Said Edward

Educatie
Education for Critical Consciousness –  Freire Paulo
Teaching Community. A Pedagogy of Hope.  –  Hooks Bell

Gen/LGBT
Whipping Girl. A transsexual Woman on Sexism and the Scapegoating of Feminity – Serano Julia
Gandurile unei lesbiene – Toader Alexandra

Globalizare
Crisis in the Global Economy. Financial markets, social struggles and the new political scenarios.  – (edit) Fumagalli. A , Mezzadra .S
Spaces of Global Capitalism. Towards a theory of uneven geographical development. – Harvey David

Represiune
Maximum Security. Inside Stories from the World’s Toughest Prisons –  Ferrington Karen

Sociologie/Antropologie
Urban Outcasts. A Comparative Sociology of Advanced Marginality   – Wacquant Loic
Punishing the Poor.The Neoliberal Governement of Social Insecurity  – Wacquant Loic
The Citizen and the Alien. A dilemmas of contemporary membership – Bosniak Linda
Covering Islam. How the Media and the Experts determine how we see the rest of the World – Said Edward
Masses, Classes, Ideas. Studies on politics and philosophy before and after Marx – Balibar Etienne

Acestea si multe altele le gasiti centralizate in catalogul actualizat astazi : https://biblioteca-alternativa.noblogs.org/catalog

Maine pe la 8 seara proiectam un film artistic columbian (detalii AICI ) – un bun prilej sa treceti pe la noi sa rasfoiti/sa imprumutati cate ceva si sa mai stam de vorba. Puteti veni si joi incepand cu ora 3 dupa amiaza, dar de Vineri pana Luni vom lua o pauza de Revelion, urmand sa redeschidem Martia viitoare.

Dupa cum spuneam acum vreo 9 luni, pe la inceputuri https://biblioteca-alternativa.noblogs.org/despre-biblioteca , pe langa modesta biblioteca va punem la dispozitie spatiul nostru si ca un centru social-comunitar, incercand sa gazduim diverse initiative independente, precum cercuri de lectura critica, prezentari-discutii, ateliere IT/media/de arta si de ce nu – intalniri de lucru pentru proiecte sociale si politice anticapitaliste locale.  Cateva activitati de acest gen se tin deja la Biblioteca de cateva luni, unele cu regularitate, altele sporadic, aducandu-va pe multi dintre voi impreuna  –  freeshopul lunar, cercul de lectura feminista, seria de prezentari si dezbateri din luna mai dedicate crizei capitalismului,  prezentarile din luna iunie, in cadrul saptamanii europene impotriva expulzarilor,  atelierul PaperGirl,  atelierul de serigrafie, atelierele Open Source Software, proiectiile de filme de miercuri, activitatile cu copiii din vecinatate, mini-festivalul Lovekills,  recentul atelier dedicat Noul Cod al Muncii, dar si o Piesa de Teatru .  Totusi,  intotdeauna este loc de mai mult.  Va incurajam sa folositi acest spatiu, atata timp cat exista, si sa ne trimiteti propunerile, sugestiile, criticile voastre la :

biblioteca-alternativa [at] riseup.net

This entry was posted in General. Bookmark the permalink.