Marti, 21 Septembrie, ora 19.00: Cerc de lecturi feministe (2)

Pe bazele fostului cerc de lecturi feministe, organizam o noua serie de intalniri in acelasi format. Grupul este dedicat exclusiv femeilor.

Urmatoarea intalnire va avea loc in data de 21 septembrie la ora 19.00, iar textul propus este Gloria Anzaldua, coord., “Making Face, Making Soul/Haciendo Caras: Creative and Critical Perspectives by Feminists of Color” – selectii:
June Jordan, “Where Is The Love?”
bell hooks, “Talking Back”
Chrystos, “Not Editable”
Trinh T. Minh-ha, “Commitment from the Mirror-Writing Box”
Pat Parker, “For the white person who wants to know how to be my friend”
Paula Gunn Allen, “Some Like Indians Endure”
Andrea R. Canaan, “Girlfriends”
Lynet Uttal, “Nods That Silence”
Maria Lugones, “Playfulness, ‘World’-Travelling, and Loving Perception”
[cartea este disponibila si la biblioteca]
———————————————————————————–

Textele au fost propuse de persoane care si-au manifestat interesul de a participa la aceste intalniri. Pentru a putea fi citite de cat mai multa lume, vom incerca sa scanam cartile, centralizand textele pe blogul bibliotecii la:

– Oricine e interesat(a) sa discute pe marginea existentei unui spatiu de discutii exclusiv feminin va avea ocazia sa participe la o intalnire in cursul lunii septembrie (mai multe detalii in curand).

va asteptam!