Miercuri, 15 septembrie, ora 20.00, film artistic – “Where the green ants dream”

“Where the green ants dream” este povestea uimitoare a unui trib de aborigeni care incearca sa salveze o zona din desertul australian, considerata pamant sfant, de civilizatia devoratore reprezentata de o companie miniera. Acestia cred ca pamantul ce urmeaza a fi exploatat minier este locul in care viseaza niste insecte misterioase (the green ants) si de aceste insecte depinde existenta umanitatii, intrucat visul lor este chiar realitatea noastra.
Conflictul ia forma unui “clash” cultural intre aborigeni si angajatii companiei miniere, spiritualiatea veche a nativilor si cultura comertului adusa de albi. Simplitatea modului in care indigenii incerca sa opreasca activitatea companiei o ridiculizeaza pe aceasta din urma cat si “legea pamantului” din Australia.

trailer :
where the green ants dream