CERC DE LECTURA: Cealalta fata a iubirii (13 iulie – 10 august 2010)

Biblioteca Alternativă organizează în perioada 13 iulie – 10 august un cerc de lectură intitulat „Cealaltă faţă a iubirii”. În cele cinci întîlniri săptămânale vom citi şi discuta împreună patru texte fundamentale de literatură care explorează, din diferite perspective politice şi stilistice, experienţe feminine ale corpului şi iubirii:
– Eve Ensler „The Vagina Monologues”
– Jeanette Winterson „Scris pe trup”
– Monique Wittig „The Lesbian Body”
– Erszebet Galgoczi „Another Love”.
Toate cărţile vor fi disponibile la Biblioteca Alternativa incepand cu ziua de miercuri 7 iulie. Intalnirile vor avea lor in zilele de marti 13 iulie, 20 iulie, 27 iulie, 2 august si 10 august, intre orele 19.30 – 21.30. Pentru fiecare intalnire ar fi bine ca participantele sa citeasca una dintre cartile de mai sus. Un program mai detaliat va fi publicat zilele viitoare.
Cercul de lectură se adresează exclusiv femeilor si isi propune sa construiasca un spatiu liber de constrangeri in care fiecare participanta sa-si poata dezvolta creativitatea si imaginatia .
Vă aşteptăm cu propriile experienţe de lectură şi experiente corporale.