Joi, 21 aprilie, de la 20.00 – Cerc de lecturi politice

Reluam invitatia de joia trecuta pentru cercul de lecturi politice :

Haideti la biblioteca sa dezbatem pe marginea un text ceva mai detaliat (si mai interesant) de G.Katsiaficas despre miscarile muncitoresti, feministe si studentesti autonome din Italia anilor ’70,  pe care il puteti descarca aici : Italian Autonomia

Pentru o introducere la contextul politic si economic in care s-a constituit stanga radicala autonoma in anii 70-80,  vedeti cele 2 mici texte de data trecuta :

Post 1968- subversion of politics – primul capitol din cartea lui G.Katsifiacas

Return of Politix- Autonomia – primul capitol din “Italy : Autonomia – post-political politics” (colectiv de autori), aparuta la Semiotic Texts in 1980.

Cercul de lecturi politice este deschis tuturor celor interesati de teoria sociala si istoria miscarilor politice anticapitaliste autonome. Desi o lectura in prealabil a textelor propuse pentru intalniri este de dorit, participarea la cerc nu presupune neaparat o cultura politica vasta sau interventii conforme rigorilor academice. De asemenea, se poate asista pur si simplu la discutii.